Fabrika gibi büyük üretim alanlarında kamera sistemlerinin vazgeçilmez bir yeri vardır. Fabrika da olmazsa olmazlarından biri de güvenlik sistemleridir. Büyük ya da küçük fabrika fark etmeksizin her alanda kamera sistemleri muhakkak kullanılmalıdır. Alarm sistemleri aktif çalışma düzeninde fazla yardımcı olmayabilir. Bu yüzden kamera ile fabrika içinin kontrol edilmesi gerekir. Fabrika kamera sistemi için içi kadar dış güvenliğini de sağlamak lazımdır. Seçim yaparken tüm kriterler göz önünde olmalıdır.

Fabrikaların bir kısmı gündüz diğer bir kısmı ise vardiyalı olarak tam gün çalışır. Ancak her iki çalışma düzeninde de kamera sistemlerinin sürekli kayıt alması gereklidir. 7gün ve 24 saat şeklinde kayıt alınarak fabrikanın güvenliği her zaman üst düzeyde tutulabilir. Ayrıca fabrika gibi büyük yerlerde kamera sistemlerini kontrol eden bir operatör bulunmaktadır. Operatörde anlık şekilde kameraları takip etmelidir. Yaşanılacak her şeyi gözetleyebilir. 

Gün içinde yaşanacak olumsuz durumlar karşısında kamera devreye girebilir. Operatörün izlemesiyle birlikte gerekli müdahaleler zamanında yapılabilir. Genel olarak baktığımızda kamera sistemleri fabrika içinde bir gerekliliktir.