İş yeri içinde belli bölüm, departmanlar ve alanlar yer olur. Ofis gibi orta ve küçük alanlarda bir iş yeri sıfatına tabiidir. Ofislerde genellikle beyaz yakalı dediğimiz insanlar çalışmaktadır. Çalışma saatinin büyük çoğunluğunu masa başında geçiren ofis elemanları içinde güvenlik es geçilemez. Her ne kadar iş gereği kamera sistemlerine ihtiyaç duyulmuyor gibi gözükebilir. Ancak ofis kamera sistemi de birçok işletmeler gibi zorunlu olmasa da bir ihtiyaçtır.

Ofis içinde sadece çalışanlar bulunsa da mesai bitiminde kimlerin geleceğini bilemezsiniz. Mesai bitimiyle beraber ofis alanı herhangi bir şey yoksa korunaksızdır. Hırsızlar istediği şekilde gelerek kendi yöntemleriyle içeri girebilir. Bu gibi olaylar geçmişte yaşandığı gibi günümüzde de yaşanmaya devam etmektedir. Tek çaresi ise daha sıkı önlemler almaktır. Bun önemlerden birisi de ofis kamera sistemi kullanımına geçilmesi.

Tedbir almak sadece bir kere olur. Tedbirsiz kalmak ise kötü ve istemediğiniz şekilde sonuçlanabilir. Sadece bir kere harcayacağınız parayla birlikte daha güvenilir hale gelmek sizin elinizde. Aynı zamanda hırsızlık olaylarında sigorta şirketine ve polislere kamera kayıtlarını bir delil olarak da sunabilirsiniz. Ayrıca kamera sistemleri sadece hırsızlardan korumak için değildir. Ana gayesi bu olsa da ofis içinde yaşanabilecek farklı olaylar karşısında da kamera kayıtlarına başvurabilirsiniz.